Tuzla OSGB

1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi son halini aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın denetimlere tabii hale getirdiği OSGB hizmeti, yasal olarak hemen her sektörü kapsıyor. Tuzla' da OSGB hizmeti veren Periton OSGB deneyimli ekibi ve uzman kadrosuyla Tuzla OSGB ihtiyaçlarınızı en uzun vadeli ve ekonmik şekilde çözecektir. Eskiden 50 kişi sınırı bulunan OSGB yönetmeliği son halinde 1 kişinin bile çalıştığı şirketlerin de gerekli önlemleri almasını talep ediyor. İşverenler yasalara göre, çalışanların iş kazalarına karşı korumak, mesleki hastalıklar, doğal afetler, sağlık sorunları gibi konularda ise olaylar yaşanmadan önlemlerini almak zorunda. Bu kapsamda, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa içerisine giren, ticari işletme, tacir, esnaf, gerçek ve tüzel kişiler bazlı şirketler, küçük ve kısıtlı işletmeler (KOBİ) olarak adlandırılan tüm şirketler firmalarında OSGB bulundurmak zorunda. Yasalar, 50 ile 1000 kişi arasında çalışanı olan ve risk oranları yüksek bazı firmalarında gerekli sağlık personelini sürekli olarak yanında bulundurma zorunluluğu sunuyor. Öte yandan bu sayının altındakiler ise OSGB hizmetini uzman firmalarla aracılığıyla kullanabilir.

Periton OSGB, 2014 yılında kurularak, iş güvenliğini ve OSGB konusunda uzman çözümler sunuyor. Tuzla OSGB hizmeti için Periton OSGB deneyimli ekibi ve çözüm odaklı çalışma prensibiyle şirketlere yol gösteriyor. Periton OSGB, şirketlere İş Güvenliği, İş Sağlığı, Risk Analizi, Acil Durum Planı ve Eğitim bölümlerini alanında hizmet veriyor. Firma, şirketlerin ilk önce potansiyel iş kazası ve felaket profilini çıkarıp bu konuda işvereni bilgilendiriyor. Sonra iş güvenliği uzmanları, sağlık ekipleriyle birlikte, çalışanlar bilgilendirirken, işverenlere şirketin daha güvenli bir yapıya sahip olması için danışmanlık veriliyor. İş kazası riski minimum seviye indirilme hedefi doğrultusunda, çalışanlar gerekli acil durum planlarının bir parçası oluyor. Yöneticiler OSGB konusunda bilgilendiriliyor ve şirket içi performans, kazalar, dikkatsizlikler ve felakete neden olabilecek öngörülebilir hatalara karşı uzmanlar gerekli hazırlıkları yapıyor. Periton OSGB gerekli değişimi sağladıktan sonra düzenli kontroller ve raporlama hizmetleriyle hem bakanlığa hem de şirket yönetimine bilgilendirme yaparak güvenli çalışma ortamının sürmesini sağlıyor.

Tuzla OSGB İş Güvenliği 

Organize sanayi bölgeleri, üretim ve ticaretin önemli merkezleri haline geldiler. Her ilde birden fazla OSGB hizmet veriyor ve üretimin ana üstlerinden birisi oluyor. Bu tip yerlerde bulunan firmaların iş güvenliğiyle ilgili mevzuata uygun hareket etmeleri ise, mevzuatın gereğidir. İş güvenliği hususunda eksikleri olan, gereken tedbirleri almayan firmaların cezaya uğramaları kaçınılmazdır. Bu nedenle, OSGB bölgesindeki firmaların risk analizlerinin çıkarılması lazımdır. 

İş güvenliği risk analizi nedir?

İşçi kazalarının önlenebilmesi için alınacak önlemlerin belirlenmesi gerekiyor. Bunun mümkün olabilmesi için Tuzla OSGB’de yer alan şirketin veya işletmenin risk analizinin yapılması lazımdır. Her firma için değişik prosedürler uygulanabilir. Sektör farklılıkları, konum ve çalışan sayısı gibi faktörler iş güvenliği riskinin nasıl yapılacağını ve sonuçlarını etkileyebilir. 
İş güvenliği risklerinin belirlenmesi, işçi kazalarını en aza indirmeyi hedefliyor. İlgili firmadaki çalışma modelinin, firmadaki makinelerin konumu, mekanın yapısı ve daha farklı şeyler inceleniyor. Buradaki riskler belirleniyor. Bu riskler, işçilerin zarar görmesini sağlayacak veya kaza ihtimali yüksek olan durumlarla ilgilidir. Risklerin tespitinden sonra, herhangi bir kazaya mahal vermemek adına alınması icap eden tedbirler hazırlanıyor. 

Bu tedbirlerin alınması, işletme sahibinin görevidir. İlgili tedbirlerin alınmaması halinde, iş güvenliği riske atıldığı için cezalara maruz kalınması muhtemeldir. Bir iş kazası yaşandığında ise, işletme sahibinin gerekli önlemleri almadığı için dava edilmesi ve tazminat ödemek zorunda kalması muhtemeldir. Bu tip bir durumla karşı karşıya kalmamak adına risk analizlerinden sonra tedbir raporunun veya tavsiyelerinin hızlı şekilde yerine getirilmesi önem arz ediyor. 

Çalışma ortamının güvenliği risk edecek unsurlarla ilgili tedbirlerin alınması, çalışma performansını da olumlu etkileyen bir durumdur. İşçilerin kendilerini güvende hissetmeleri ve işyerinde gerekli tedbirlerin alındığından yana emin olmaları, çalışma performanslarına katkı sağlar. Ancak kendisini güvende hissetmeyen bir çalışanın performansı olumsuz etkilenebilir. Şirketle ilgili aidiyet duygusu da gelişmeyebilir. 

Tuzla ve çevresinde, çalışma ortamınızın olası iş kazalarını riskinin azaltması için profesyonel yardım almanız gerekir. Periton Osgb ailesi olarak sizlere bu konuda tecrübemiz ve birikimimiz ile yardımcı olabiliriz.

Her bakımdan faydası bulunan iş güvenliğiyle ilgili tedbirlerin alınması için doğru bir firma seçilmelidir. Deneyimli bir firmadan alınacak hizmetle iş güvenliği risk durumunuzu çıkarabilirsiniz. 
 

Tags: Tuzla OSGB

TELEFON NUMARASI

0 (216) 394 28 04

FAX

0 (216) 394 28 05

SOSYAL MEDYA
ADRES

Mimar Sinan Mh. Mimar Sinan Cd. İç Kapı No:21 Çekmeköy / İstanbul

Copyright 2018 Periton OSGB // Tüm hakları saklıdır.